Sport & Zdraví

Povinné testování ve firmách na Covid a pravidla zaměstnanců

Je těžké se v turbulentním prostředí ve změnách vyznat, připravili jsme si pro vás průvodce testování ve firmách. Co si pro nás Ministerstvo zdravotnictví přichystalo, jak probíhá testování a jak často je nutné zaměstnance testovat?

Povinné testování ve firmách začíná od 6.4.2021

Od kdy platí povinnost testování ve firmách na covid? Nově již nestačí pouze testování ve firmách nad 50 zaměstnanců, dle nařízení vlády je třeba vést evidence testování ve firmách také pro menší podniky. OSVČ, neziskové organizace i malé firmy do 10 zaměstnanců s platností od 6.4.2021 smí na pracoviště umožnit přístup jen zaměstnancům, kteří mají maximálně 7 dní starý negativní RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo POC antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2.

Ať už se jedná o povinné testování na covid ve firmách nad 10 zaměstnanců či méně, zaměstnavatel může přímo na pracovišti poskytnout preventivní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS‑CoV‑2. Pokud během sedmi dní zaměstnanec pracuje výlučně mimo pracoviště, zaměstnavatel mu musí umožnit podstoupit preventivní test také mimo dané pracoviště.

Povinné testování ve firmách: pravidla a výjimky

Jaké platí podmínky pro toto vládní nařízení a kdy není nutné antigenní testování pro firmy? Výjimky je možné učinit zejména v následujících 3 situacích:

  • Testování v malých firmách není nutné, pokud osoby pracují formou home office a neobjevují se na pracovišti.
  • Kontrola, respektive testování zaměstnanců není třeba ani v okamžiku, kdy osoba prodělala laboratorně potvrzené (nestačí čestné prohlášení) onemocnění covid-19 s pozitivním výsledkem testu na covid-19 před méně než 90 dny. Toto nařízení není plošné, respektive neplatí bez výjimky. Pokud se u zaměstnance projevují příznaky onemocnění covid-19, nestačí ani laboratorně potvrzený výsledek.
  • Povinné testování ve firmách do 10 zaměstnanců, středních podnicích a povinné testování ve firmách do 50 zaměstnanců není třeba, pokud mají osoby doklad (záznam) o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 a od poslední dávky uplynulo nejméně 14 dnů. Pokud se ale u osoby projevují příznaky onemocnění covid-19, výjimka se na ni nevztahuje.

Kde zajistit testování na covid ve firmách?

Postupovat lze různě. Průběh testování a výsledky může zastřešovat závodní lékař přímo ve firmě.
Jestliže firma nemá závodního lékaře, který by provedl testování v jedné z uvedených variant stanovené MZČR, zaměstnavatel může testovat zaměstnance ve firmě na základě smlouvy s externím poskytovatelem zdravotních služeb.

Stejně jako podnikatelé se mohou také zaměstnanci nechat testovat ve státem a zdravotními pojišťovnami garantované síti odběrových center, odběrových míst a antigenních odběrových center.  Seznam poskytovatelů provádějících antigenní testování najdete na stránkách MZČR, neváhejte a domluvte si termíny. Proplácení a příspěvek na test si ověřte se svou zdravotní pojišťovnou.

Existuje i náhrada za pojišťovnami garantovaná centra a sítě, pokud vám četnost možných termínů nevyhovuje, můžete využít testování i u neuvedených poskytovatelů nabízejících stejné služby.

Pro potřeby vykazování o provedeném testování mohou zaměstnanci navštívit ordinace dalších poskytovatelů zdravotních služeb provádějících testování, například praktických lékařů, ambulantních specialistů či zubních lékařů.

Pokud voláte 2x týdně se žádostí o termín lékařům i do odběrových center, míst a sítí a dočkáte se pouze odmítnutí, přijatelné je i samotestování. Metodika správných výtěrů je vždy na daném příbalovém letáku.

Povinné testování zaměstnanců ve firmách: co když je výsledek pozitivní?

Pokud je výsledek testu pozitivní, musí zaměstnanec bezodkladně opustit pracoviště, případně zůstat doma. O výsledku je nutné podat informaci podnikovému lékaři, praktickému lékaři, nebo, pokud je testovaný nemá, tak krajské hygienické stanici či hygienické stanici hl. m. Prahy.  Výše zmíněné subjekty pak rozhodnou o provedení potvrzujícího PCR testu.

Pro zaměstnance s pozitivním PCR testem platí nařízená karanténa (dle § 191 Zákoníku práce) a za omluvenou nepřítomnost mu při splnění pravidel náleží náhrada mzdy nebo platu, případně mimořádný příspěvek (tzv. izolačka).  Jestliže je výsledek PCR testu negativní, zaměstnanec se může vrátit na pracoviště.

Čtěte dále: